Zawsze powtarzamy Naszym klientom, że decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, albowiem jej skutki dotykają nie tylko małżonków, ale przede wszystkim dzieci oraz dalszych członków rodziny tj. teściów, stryjków, bratowych, szwagrów. Skutkiem rozwodu z reguły jest rozpad komórki rodzinnej – nie tylko tej najmniejszej, ale także rodziny większej.

Najlepiej, aby omówić ją z prawnikiem od rozwodów, albowiem być może istnieją możliwości przezwyciężenia kryzysu i restytucji pożycia.

Przy czym chcemy podkreślić, że jeśli Ty i dzieci doznajecie przemocy musicie się przede wszystkim chronić. Nie każde małżeństwo służy założonej rodzinie.

Kiedy, jednak zdecydujesz się na rozwód to powinieneś/powinnaś przygotować się w następujący sposób.

  1. zbierz dokumenty, takie jak: odpis aktu małżeństwa, odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci (odpisy nie mogą być starsze niż 6 miesięcy), umowę majątkową (intercyzę) jeśli taką zawarliście, dokumenty potwierdzające wysokość wydatków na Ciebie i dzieci (jeśli zamierzasz ubiegać się, aby dzieci zamieszkiwały z Tobą), dokumentację medyczną Twoją lub dzieci (jeśli występują długotrwałe choroby i schorzenia), ewentualne opinie ze szkół i przedszkoli.
  2. dowody potwierdzające przyczyny, dla których doszło do rozkładu pożycia małżeńskiego: zastanów się kto może być świadkiem, czy dysponujesz sms’ami/ mms’ami/ e-mailami, dokumentacją fotograficzną, nagraniami, dokumentacją detektywistyczną.
  3. staraj się nie wikłać dzieci w konflikt okołorozwodowy, a jeśli nie wiesz w jaki sposób temu zaradzić skonsultuj się z terapeutą lub psychologiem.

Powyżej wskazaliśmy jedynie przykładowo dokumenty. Ich zakres i rodzaj ostatecznie ustali z Tobą prawnik od rozwodów.

Jeśli chciałabyś/chciałbyś skorzystać z pomocy detektywa polecimy Ci agencję, z którą współpracujemy.

Jeśli zauważysz, jakieś niepokojące zmiany w zachowaniu dzieci to oznacza, że musicie obdarzyć je staranniejszą opieką. Pamiętaj, że rozwód zawsze negatywnie wpływa na dzieci, ale świadome i zgodne działanie rodziców może minimalizować szkody emocjonalne. Gdybyś potrzebował/potrzebowała możemy polecić terapeutę, z którym współpracujemy.

Sprawy o rozwód są sprawami skomplikowanymi, wymagającymi od prawnika nie tylko wiedzy o prawie rodzinnym, znajomości procedury cywilnej, ale także wymagają wiedzy z zakresu psychologii np. celem prawidłowej oceny opinii OZSS lub biegłych sądowych.

Autor: radca prawny Katarzyna Widera

#rozwód #rozwódKatowice #prawnikodrozwodów #władzarodzicielska #kontakty #alimenty